Alimenty – kilka podstawowych informacji
Polskie prawo dokładnie precyzuje, które osoby, zobowiązane są do płacenia alimentów. Najczęściej spotkać się można z sytuacją, kiedy to obowiązek alimentacyjny spoczywa na jednym z rodziców, ale nie jest to oczywiście regułą. Czym są alimenty i komu przysługują? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.
Czym są alimenty?
Najogólniej rzecz ujmując, mianem alimentów określa się świadczenia pieniężne, które wypłacają określeni członkowie rodziny, innym członkom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Obowiązek alimentacyjny spoczywa przede wszystkim na najbliższej rodzinie oraz rodzeństwie. Polski kodeks prawny wyróżnia dwa rodzaje tego typu zobowiązań, mianowicie:
- zobowiązania rodziców wobec dzieci
- zobowiązania współmałżonków w stosunku do siebie nawzajem.
Warto również zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny obejmuje również dzieci. Oznacza to, że w ściśle określonych przypadkach mogą być one zobowiązane do łożenia na utrzymanie rodziców.
Alimenty na dzieci
Najczęściej można się spotkać z sytuacją, kiedy to jeden z rodziców, zobowiązany jest do płacenia alimentów na dziecko. Warto przy tym zaznaczyć, że może on robić to dobrowolnie lub – w skrajnych przypadkach – być zobligowany przez sąd do uiszczania odpowiednich nakładów finansowych. Wysokość alimentów uzależniona jest przede wszystkim od:
- usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego – wysokość alimentów określana jest na podstawie usprawiedliwionych potrzeb. Oznacza to, że inną kwotę należy płacić na dziecko zdrowe, inną na chore, a jeszcze inną na dziecko, które dorasta lub rozpoczyna studia. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim różne potrzeby, których realizacja wiąże się z większymi lub niższymi nakładami finansowymi,
- zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego – wysokość świadczeń alimentacyjnych uzależniona jest od możliwości, zarówno majątkowych i jak i zarobkowych, rodzica na którego nałożone jest zobowiązanie alimentacyjne.